Дніпродзержинськ. СЗШ № 27

 





Відкритий урок з математики

Множення і ділення звичайних дробів

(Відкритий урок з математики в 6 класі)

Тема:  множення і ділення звичайних дробів;

Мета:  узагальнити і систематизувати знання учнів з теми; розвивати прийоми розумової діяльності, логічне мислення та творчість, культуру математичного мовлення, виховувати пізнавальний інтерес до математики та історії;

Обладнання: карта гри-подорожі, ілюстрації семи чудес світу, картки-завдання, таблиця підсумків.

Хід уроку

1.Організаційний момент.

Клас поділяється на три команди. Кожна команда обирає собі капітана. Гра-подорож відбувається по заданому маршруту з 7 зупинок. На кожній зупинці історикознавець інформує учасників гри-подорожі про чудеса світу-найвеличніші і найчудовіші споруди. Кожна команда на етапах гри отримує картки із завданнями. На дошці вивішено таблицю, до якої в процесі гри заноситься зароблені бали команд-учасниць.

2.Подорож.

Учитель. Наша мандрівка до семи чудес світу-не лише в далекі країни, а й у далеке минуле. Ми з вами побуваємо в Давньому Єгипті, Вавілоні, Месопатамії та Давній Греції.

Історикознавець. У 2 столітті до н.е. грек Філон Візантійський склав опис семи найчудовішіх людських створінь. Як пишуть майже одностайно всі енциклопедії, «до семи чудес світу-зараховуються творіння людського генія, які своєю технічною чи художньою довершеністю викликали подив античного світу».

1 зупинка.

Єгипетські піраміди.

Учитель. Нашу подорож розпочнемо з Давнього Єгипту, де знаходиться перше чудо світу-найдавніше і єдине, що збереглося до наших днів – єгипетські піраміди.  І сьогодні викликають подив ці величні споруди, таємниці яких досі не розгадано. Вчені знаходять у них все нові і нові таємні ходи, переходи, усипальниці. Мільйони туристів з усього світу їдуть подивитися на це рукотворне диво.

Історикознавець. В Африці, посеред Лівійської пустелі, від Каїра до Фаюма височать піраміди. До наших часів збереглося близько сімдесяти пірамід. Колись їх було більше, але деякі зруйнував час всевладний час, інші засипав пісок, що насунувся з пустелі. Найвідоміші піраміди побудовано в Гізі.

Давні єгиптяни були вправними інженерами-будівельниками. Вони вірили в життя після смерті. Для померлих фараонів вони будували гробниці-піраміди і клали туди все, що змогло знадобитися в іншому житті-одяг, меблі, прикраси й особисті речі. Для будівництва пірамід використовували три види матеріалу. Основний піщаник-видобували неподалік від будови. Більш твердий піщаник і граніт для облицювання та поховальних камер доставляли з далеку. По воді, величезні кам’яні  блоки везли на баржах. На березі їх перекидали на санчата , що ковзали по мокрій землі, а щоб витягти блоки на стометрову висоту, робили земляні насипи.

Найбільшою з пірамід-є Велика піраміда, збудована в 26 ст. до н.є. Висота її137м, а площа основи – близько 55000 м.кв.

Учитель. Велика піраміда-це гробниця фараона. Для того, щоб дізнатися його ім’я, пограємо в «Математичне лото». Виконайте завдання картки №1 і розшифруйте  ім’я царя.

Картка №1. Розв’яжіть рівняння та розшифруйте ім’я:

  1.  х=3;                 х=15;
  2.  :3=1;            х=5;
  3.  х-2х=24;       х=12;
  4.  :х=;               х=;
  5.  х=;                  х=

15

3

12

1

5

2

21

х

б

а

о

п

в

с

е

і

у

Вдповідь: Хеопс.

Оцінювання:1 місце-5 балів;

2 місце-4 бали;

3місце-3 бали.

Історикознавець. Найбільшою з пірамід , зображених на малюнку, є піраміда Хеопса-одного із царів Стародавнього Єгипту. Біля піраміди Хеопса побудовано ще дві піраміди, для сина Хефрена, та онука  Мікерина, а також менші за розмірами піраміди для їхніх цариць. Піраміда Хеопса (Хуфу), яка знаходиться найдалі на малюнку, є найвищою. Піраміда його сина знаходиться всередині і виглядає вищою, бо стоїть на більш високому місці. Згідно з легендами піраміда слугувала фараонам тими східцями, якими вони сходили на небо.

2 зупинка.

Олександрійський (Фароський) маяк.

Учитель. Далі маршрут веде нас до Олександрії-столиці держави Птоломеїв (3ст. до н.е.).

Історикознавець. У 3 столітті до н.е. в Єгипетській столиці Олександрії, яку заснував Олександр Великий, а точніші-на острові Форос у Середземному морі, з’явилося диво-гігантський маяк. Споруду назвали іменем острова. На його будівництво пішло 20 років. Загальна висота маяка 117 метрів.

Це був перший в світі маяк. А побудувано його, щоб кораблі могли пройти рифи на шляху до Олександрійської бухти. Він мав три поверхи. Вночі, на найвищій терасі запалювали вогнище, яке було видно на відстані 50-60 км. Система дзеркал підсилювала світло від вогнища-що не раз допомогало морським мандрівникам під час шторму. Вежу маяка увінчувала статуя божества.

Учитель.Чия статуя була на вершині будівлі, ви дізнаєтесь після того, як виконаєте завдання із картки №2.

Картка№2. Обчисліть значення виразів:

∙;  1∙;  0.7∙;   ()2;  .

Оцінювання:     1 місце-5 балів;

              2 місце-4 бали;

               3 місце-3 бали.

Учитель. На вершині маяка була статуя Посейдона-грецького бога морів.

Історикознавець. Простояв маяк 1500 років. Під час землетрусу в 12 ст н.е. його було зруйновано. Уламки Фароського маяка, вагою 45-70тонн кожен, лежать на дні Середземного моря. Французькі  та єгипетські  археологи закінчують складати карти морського дна площею 19200 кв.м. Якщо уламки маяка навіть і не вдасться підняти, вони можуть стати першим експонатом для підводного археологічного музею.

3 зупинка.

Висячі сади Вавілона.

Учитель.  Далі  ми мандруємо через Середземне море, де між річками Тигр та Євфрат розташоване третє диво – Висячі сади Семіраміди.

Історикознавець. Вавілон-найбільше місто стародавнього світу-було засновано 4309 років тому. (2300 р.до н.е.).Тривалий час Вавілон був столицеюМесопотамії, культурним центром Сходу. Але нашестя хетів та асирійців майже знищили його. Колишню велич міста було відроджено при Навуходоносорі  другому, який царював у 605-562рр. до.н.е. І не було міста равному Вавілону за багатством і пишнотою. Найдзвичайної краси царський палац, храми, міст через Євфрат завдовжки 115 м-усе це надавало Вавілону винятковості. За часів царювання Навуходоносора другого місто оточили величезною зовнішньою стіною, завширшки 8 м, і завдовжки 18 км. Було зведено і внутрішню стіну з вісьмома воротами. Найвеличніші- ворота богині Іштар-їх було покрито синьою глазур’ю й оздоблено 575 зображеннями  биків. Слугували вони для урочистих церемоній.

Величезний семіярусний зікурат-масивні  східчасті споруди-із храмом Мардука на вершині здіймався над містом на висоті 90 м.

Та в прекрасному місті буле ще одне диво. За наказом царя в його гігантському палаці, що складався з багатьох будівель, було споруджено висячі сади, відомі, як сади Семіраміди. Це 14 однакових приміщень , розділених проходом і прикритих циліндричними склепіннями, опертих на стовпи  з кам’яних брил, покладених одна на одну. На них лежали тераси-щільно припасовані пальмові балки, на які було насипано товстий шар грунту, де росли дивовижні квіти і дерева.

Учитель. Я покажу вам ці сади після того, як ви виконаєте завдання картки №3.

Картка №3. Поділіть число на слідуючи числа:

:;  :;  :1;   :4;   :;   :;   :7;   :0.4.

Оцінювання:     1 місце-5 балів;

              2 місце-4 бали;

              3 місце-3 бали.

Учитель.(показує зображення «висячих садів Семіраміди»).

Існує легенда, що Навуходоносор другий наказав збудувати сади, або догодити своїй дружині-мідійській царівні Семіраміді. Тому вони і названі її іменем. На жаль, від цієї споруди не залишилось жодних слідів.

4 зупинка.

Колос Родоський.

Учитель. Далі наш шлях лежить по Середземному морю до острова Родос.

Історикознавець. У східній частині Середземного моря знаходиться острів Родос. У центрі, на торгівельній площі, між морем і міськими воротами стояла найбільша у світі статуя юнака заввишки36 м, що зображала бога Сонця і заступника острова Геліоса, яку створив скульптор Херес у 3 ст. до н.е. Металевий каркас статуї було облицьовано бронзою, якої, за свідченням очевидців, знадобилось більше 12 тонн. Скульптор витратив на виготовлення цього бога із міді та заліза 12 років. Колос Родоський (так назвали статую) зустрічав кораблі, що прибували в бухту міста.

Учитель. Що сталося з Колосом Родоським, ви дізнаєтесь після того, як виконаєте завдання з картки №4.

Картка№4. Виконайте дії.

2:1.2+(3.7-1).

Оцінювання:     1 місце-5 балів;

              2 місце-4 бали;

              3 місце-3 бали.

Учитель. Статуя простояла більше 50 років. Споруджували Колос на совість, але він не витримав сильного землетрусу 224 року до н.е. Більше тисячі років статуя пролежала на землі, а в 653 році уламками з бронзи та заліза знайшли інше застосування-їх було продано на брухт.

 

5 зупинка.

Мавзолей в Галіокарнасі.

Учитель. І знову в дорогу. Далі ми прямуємо до Галікарнаса, яке розташовувалося на території сучасної Туреччини.

Історикознавець. Галікарнас-столиця стародавньої Карійської держави, де в 4 ст. до н.е. царицею, дружиною і сестрою царя Мавсола було побудовано одне із семи чудес світу-мавзолей, що дав назву всім іншім мавзолеям світу. Будували усипальницю найкращі архітектори, а прикрашали-найвидатніші скульптори Греції. Мавзолей поєднував у собі піраміду, башту і грецький храм. Сучасників дивували його розмірі, витрачені на нього кошти і, головне, неперевершена досконалість художнього оздоблення. Підвалиною споруди слугував велетенський мармуровий  п’єдестал. На ньому стояв храм, оточений 36 іонійськими колонами, наяких тримався дах у формі 24-ступінчастої піраміди. Простір між колонами було пишно оздоблено скульпторами. Вершину піраміди увінчано скульптурною композицією, що зображала Мавсола і його дружину колісниці, запряженою четвіркою коней.

Минав час, і, здавалось, мавзолей йому не підвладний. Та у 15 ст. він зник, а замість нього виросли фортечні мури. Лише згодом археологи дослідили, що збудовано їх з деталей мавсолійської усипальниці.

Учитель. Щоб нам з вами піднятися на вершину споруди, потрібно розгадати кросворд із картки №5. Якщо правильно відповісте на запитання кросворду, то по вертикалі прочитаєте  ім’я дружини царя Мавсола.

Картка №5. Розгадайте кросворд і назвіть ім’я дружини царя Мавсола.

1

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

7

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

9

1.Результат дії додавання.

2.Виконати дію: :.

3.Яке число стоїть у чисельнику дробу  4.

4.Цариця всіх наук-…

5.Число 7-це….дробу .

6.Число 12 називається…

7.Скільки зупинок на карті-маршруті?

8.З яким предметом пов’язано наш урок?

9.Хто виконував завдання картки№5?

Оцінювання:     1 місце-5 балів;

              2 місце-4 бали;

              3 місце-3 бали.

Учитель. Так, дружину царя Мавсола звали Артемісія.

6 зупинка.

Храм Артеміди.

Учитель.Назва міста, до якого ми прямуємо, зашифровано в чарівному квадраті.

Завдання. Картка № 6. Обчисліть, використовуючи розподільну властивість множення.

  1.  18∙(+).
  2.  (-+)∙30.
  3.  (0.5-)∙30.
  4.  -20∙(+).

 

10

                              -9

 

ф

с

 

 

е

е

 

5

                             9

Відповідь: Ефес.

Історикознавець. Ми знаходимось у давньогрецькому місті Ефес 5 ст. до н.е. Відвідаємо храм Артеміді (Артемісон), римської Діани, побудований із чистого мармуру. У головному залі стояла статуя Артеміди заввишки 15 м, оздоблена золотом і дорогоцінним  камінням.

Якщо ви не чули про храм Артеміди, то напевно, чули про Герострата. Бажаючи здобути безсмертну славу, ефесець увічнив себе в аналах історії, коли 365 року до н.е. підпалив Артемісон, який зводили майже 100 років.

Щоправда, храм відновили, і він продовжував вражати сучасників своїми  розмірами. Його оточувало 127 мармурових колон.  Видатні скульптори та художники, серед яких був і відомий Пракситель, брали участь в оздобленні храму. Та недовго пишалися цим дивом ефесці. Розпочали руйнування храму племена готів, продовжили християни-фанатики, а завершила сама природа. Та  пам’ять про це чудове диво світу дійшло і до наших днів.

Учитель. Храм в Ефесі було присвячено богині Артеміді. Артеміда-покровителька міста, дочка бога Зевса і сестра бога Аполлона. Артеміда-богиня родючості, покровителька тварин і мисливства, богиня Місяця.

Вона для вас має завдання (картку із завданням прикріплено до зображення храму Артеміди на карті –маршруті).

Оцінювання:     1 місце-5 балів;

              2 місце-4 бали;

              3 місце-3 бали.

7 зупинка.

Статуя Зевса.

Учитель. Далі ми прямуємо до Давньої Греції, де знаходиться останнє диво.

Історикознавець. У давніх греків був цілий пантеон богів. Чимало богів і богинь , які, за їхніми віруваннями, вершили долі людей, мали людську подобу, але наділялися могутністю і безсмертям. Головних богів називали Олімпійськими, тому що вони, згідно з міфами, жили на горі Олімп у Північній Греції. Головними серед богів були Зевс, та його дружина Гера.

У самому центрі Греції, на священній олімпійській землі, стоїть сьоме диво світу. Єдине, творцем якого була людина. Архітектор Лібон у 5 ст. до н.е. побудував храм, у якому знаходилося диво-прекрасна статуя владики Олімпу-Зевса.

Учитель. Перепусткою до храму буде завдання картки №7.

Картка№7.  Обчисліть:

∙+-∙7=?

Виберіть число, обернене до результату обчислень:

а)5; б)-1; в)1.5; г).

Оцінювання:     1 місце-5 балів;

              2 місце-4 бали;

              3 місце-3 бали.

Історикознавець. Статую Зевса Олімпійського побудував скульптор Фідій. Скульптура вражала своєю величністю та оздобленням. Одяг Зевса та його волосся було із золота, неприкриті частини тіла-зі слонової кістки, трон із кедрового дерева, інкрустованого чорним деревом і самоцвітами. Напис біля підніжжя промовляв:»Афіняни Фідій, син Харміда, створив мене». І кожного , хто бачив цю статую, над усе вражала майстерність, з якою скульптор вирізьбив обличчя й фігуру Зевса.

Учитель. На жаль,прекрасна статуя владики Олімпу не збереглася до наших днів.Витвір видатного скульптора згорів під час пожежі.

Історикознавець. Вислів «Сім чудес світу» залишився, а чудес побільшало. Новітні дива творить сучасна інженерна думка та техніка. Але у великому списку чудес, якими багата наша планета, цих сім назавжди залишаться першими.

Учитель. Ось і закінчилася наша подорож країнами Старого Світу. Ми з вами милувалися творіннями людського генія, які дивували і зачаровували подив всіх часів і народів.

3.Підсумок уроку.

Закінчилась подорож,  закінчилась гра.

І закінчувати урок вже настала пора.

Сьогодні наші команди не витрачали час, тому є кандидати для нагород у нас.

Шановні діти!

Ви до знань зробили нині крок, У навчанні бажаю вам удачі.

Хай цікавим буде кожен ваш урок

І розв’язуються правильно задачі.

Рік за роком йти вам слід у наук чудовий світ.

А дорога ця і довга і цікава, там чекають відкриття, що потрібні для життя!

4.Домашнє завдання.